Lăsaţi copiii să vină la Mine!

Viața parohiei Decembrie 14, 2015

În parohia noastră, Sf. Ioan Iacob Hozevitul,  s-a creat, începând cu  anul 2011, o frumoasă şi binecuvântată de Dumnezeu traditie, ca in posturile Învierii Domnului şi Naşterii Domnului, copiii de la Grădinita din cadrul Colegiului Tehnic "Gheorghe Asachi" din Botoşani, cu acordul părinţilor, însoţiţi de unii dintre ei, şi sub stricta supraveghere a educatoarelor, să primească Sf. Taină a Împărtăşaniei.

Anul acesta, 50 de copii, cu vârsta până în 7 ani, s-au împărtăşit în cadrul Sfintei Liturghii. La sfârşit, le-am prezentat câteva din obiectele liturgice, Sf. Evanghelie, Sf. Chivot, Sf. Potir şi Sf. Disc, am spus rugăciunea Tatăl Nostru şi apoi am oferit din partea credincioşilor parohiei noastre câte un pacheţel cu dulciuri şi câte un colăcel.